Sladkorno bolezen ali diabetes opredeljujemo za bolezen sodobnega časa, čeprav so jo poznala že stara ljudstva. Je kronična in neozdravljiva bolezen. Če zbolimo, moramo z njo živeti do konca življenja. Zaradi današnjega načina življenja, pri katerem preveč sedimo, doživljamo veliko stresa, uživamo nezdravo hrano in se premalo gibamo, ter zaradi staranja prebivalstva, se število sladkornih bolnikov zelo povečuje. Danes ima sladkorno bolezen vsak 11. Zemljan oz. 463 milijonov ljudi. Zelo veliko je tudi takih ljudi, ki jo že imajo, a tega še ne vedo. Imamo več tipov sladkorne bolezni. Njihova skupna značilnost je, da imajo bolniki v krvi povišane vrednosti krvnega sladkorja. Trebušna slinavka izloča hormon inzulin, ki uravnava vrednosti krvnega sladkorja. Opravlja funkcijo ključka, ki odpira celice, da se nahranijo s krvnim sladkorjem. Če je trebušna slinavka okvarjena, inzulina ne proizvaja, ga ne proizvaja dovolj ali ga celice ne prepoznavajo. Sladkorni bolniki morajo za uravnavanje vrednosti krvnega sladkorja jemati zdravila ali si dajati injekcije inzulina. Večina sladkornih bolnikov ima sladkorno bolezen tipa 2, ki jo lahko s pravočasno spremembo življenjskega sloga preprečimo ali odložimo na poznejše obdobje.

Letos je posebno leto, saj obeležujemo 100 let od odkritja inzulina oziroma od začetka uspešnega zdravljenja sladkorne bolezni.  Simbol boja proti sladkorni bolezni je moder krog. Zelo pomembno je, da smo vsi o sladkorni bolezni dobro poučeni in da vemo, kateri so njeni simptomi. Sladkorno bolezen moramo čim prej prepoznati in jo pričeti zdraviti. Zaradi sladkorne bolezni nastanejo številni zapleti na očeh, ledvicah, živčevju in žilju. Sladkorna bolezen prisili bolnike, da morajo živeti zdravo in svojo bolezen skrbno nadzorovati.

Dodajamo povezavi do izobraževalnih filmčkov:

https://www.youtube.com/watch?v=Z0QcLFW2BLQ

https://youtu.be/nKr8dO5iunw