V torek, 27. 9. 2016, so se osmošolci odpravili na Gorenjsko in si ogledali Prešernovo hišo v Vrbi, Čebelarski muzej v Radovljici in se preizkusili tudi v izdelovanju žebljev v edini še delujoči kovačnici v Evropi ter film o težkem življenju kroparskih kovačev v Kovaškem muzeju v Kropi.

Učenci so svoje vtise opisali takole:

V Vrbi smo si ogledali rojstno hišo Franceta Prešerna. Vodič je bil zelo zanimiv gospod, ki nam je veliko povedal o pesniku, in to na zanimiv in zabaven način. Zvedeli smo, da so otroci spali polbočno zato, da jih ponoči smrt ne bi pokosila. (Zala Hostnik, Nika Škornik)

V Radovljici smo si ogledali čebelarski muzej. Zanimivo je bilo iskanje matice. (Nik Zendzianowsky)

Obiskali smo Kropo in kovaški muzej. Zanimivo je bilo videti, kako se izdelujejo žeblji. Veseli smo bili, da smo se ustavili tudi na Trojanah in si kupili krofe. (Nejc Žafran, Nika Tanšek, Eva Šket, Tamara Završek)

Nejca in Tamaro so najbolj navdušili prostori in predmeti v pesnikovi rojstni hiši in panjske končnice ter zanimivi panji v Čebelarskem muzeju.