Danes, 14. 3., praznuje svoj dan znamenito matematično število – število π. Vsi poznamo njegov zapis s prvima dvema decimalkama: 3,14 in angleški zapis današnjega datuma je tudi razlog, zakaj je prav danes dan števila π.
Danes vemo, da se π skriva v krogu, v številskih vrstah. Imamo računalnike, ki nam pomagajo odkrivati njegove decimalke, ki jih je neskončno in se nikoli ne začnejo ponavljati. No, nekdaj pa vsega tega niso imeli. Imeli so samo pamet.
Prvi, ki se je lotil izračuna decimalk števila π, je bil matematik Arhimed. Narisal je krog, mu včrtal in očrtal pravilni večkotnik, določil ploščini obeh likov in tako sklepal o ploščini kroga in posredno tudi o številu π.
Njegovo metodo – večkotniško metodo – so še dolgo uporabljali pri določanju decimalk. Uporabljal jo je tudi matematik Ludolf, ki je celo življenje posvetil številu π in njegovim decimalkam. Uspel je določiti 35 decimalk, ki so mu jih vklesali tudi na nagrobni spomenik, hkrati pa se po njem število π imenuje tudi Ludolfovo število.
Kar pa je za nas gotovo najbolj vredno omembe: slovenski matematik Jurij Vega je leta 1789 postavil svetovni rekord, ko je pravilno izračunal prvih 137 decimalk števila π.