14. novembra obeležujemo svetovni dan sladkorne bolezni. Danes živi na svetu več kot 500 milijonov ljudi s sladkorno boleznijo. Veliko ljudi je takšnih, ki jo že imajo, pa tega še ne vedo. Simbol boja in ozaveščanja o sladkorni bolezni je moder krog.

Sladkorna bolezen je kronična in neozdravljiva. Težava je v previsokem krvnem sladkorju. Poznamo več vrst sladkorne bolezni. Najbolj razširjena je sladkorna bolezen tipa 2. Ima jo 90% sladkornih bolnikov. Tveganje za njen razvoj predstavljajo nezdrava prehrana, telesna neaktivnost, debelost in staranje. Starostna meja obolelih za tip 2 sladkorne bolezni se niža. Zbolevajo tudi že mladi.

Mladi predstavljajo sladkorno bolezen.

Od odkritja inzulina leta 1922 sladkorno bolezen uspešno zdravimo. Na žalost danes po svetu ostajajo milijoni oseb s sladkorno boleznijo brez inzulina in drugih stvari, ki so potrebne za zdravljenje sladkorne bolezni. Brez zdravljenja ali zadostne podpore sladkornim bolnikom grozijo resni in življenjsko ogrožajoči zapleti, srčni infarkt, kap, odpoved ledvic, slepota, amputacija.

S sladkorno boleznijo se moramo spopadati globalno. Vlade in oblikovalci politik so dolžni sladkornim bolnikom zagotoviti cenovno dostopno osnovno zdravljenje, izboljšati morajo aktivnosti za preprečevanje nastanka sladkorne bolezni tipa 2, s presejalnimi testi pravočasno odkriti sladkorno bolezen (da bi preprečili zaplete), v razvoj politik za obvladovanje sladkorne bolezni morajo vključiti čim več ljudi.

Pomembno je, da tudi mlade ozavestimo o sladkorni bolezni in o zdravem načinu življenja, ki preprečuje njen nastanek. Vsako leto se šola  udeležuje tekmovanja v znanju iz sladkorne bolezni,  ki ga organizira Zveza društev diabetikov Slovenije. Letos se je šolskega tekmovanja sredi oktobra udeležilo devet osmo- in devetošolcev. Dvema učenkama se je uspelo uvrstiti na državno tekmovanje.

O sladkorni bolezni si lahko ogledate  videoposnetke.