Drage učenke in učenci, spoštovani starši!

Minister za zdravje je na šole naslovil naslednje pismo.

Spoštovane ravnateljice in ravnatelji, razredničarke in razredniki ter strokovne delavke in strokovni delavci,

na Ministrstvu za zdravje RS si prizadevamo za zajezitev širjenja novega korona virusa, zato je Vlada RS za zaščito zdravja ljudi in ohranitev delujočega zdravstvenega sistema sprejela dodatne ukrepe. Sprejeti ukrepi so nujni za obvladovanje drugega vala epidemije, da bomo ustavili eksponentno rast širjenja okužb in se lahko hitreje vrnili v relativno normalno življenje in lažje gospodarsko okrevanje. Verjamem, čemur pritrjuje stroka in tudi dobre prakse iz tujine.

Žal pa zgolj sprejemanje ukrepov ni dovolj, potrebno je sodelovanje in zaupanje, samozaščitno obnašanje moramo ponotranjiti in omejiti stike. Na vas, spoštovane ravnateljice in ravnatelji, razredničarke in razredniki ter strokovne delavke in strokovni delavci, ki ste v neposrednem stiku z učenci, naslavljam iskreno prošnjo, da nam pomagate pri obveščanju učencev o pomenu ukrepov, predvsem o spoštovanju omejitev socialnih stikov na člane istega gospodinjstva.  Vsakodnevno ste v stiku z učenci, zato vas prosim, da jih poskušate v času razrednih ur in tudi drugače dodatno nagovoriti, da je spoštovanje omejitev gibanja, omejitev socialnih stikov in osnovnih zaščitnih ukrepov nujno za zaščito njih samih, njihovih svojcev in drugih. V ta namen vam s sodelavci na ministrstvu posredujemo nekaj informacij, ki vam bodo morda pri tem v pomoč.

Verjamemo, da se učenci in njihovi starši v zvezi z epidemijo srečujejo z različnimi stiskami in dilemami, zato bi vas prosili tudi, da jih opozorite na možnosti, ki smo jih oblikovali na nacionalni ravni kot tudi na rešitve, ki jih ponujate sami kot šola oziroma združenje šol, lokalna skupnost, humanitarne organizacije in drugi.

Vsi si želimo, da bi čim prej odprli šole, saj se zavedamo pomena in nujnosti pouka v živo ter druženja s sošolci in vrstniki. Vse to lahko dosežemo le, če bomo prav vsi spoštovali ukrepe in se obnašali odgovorno.

S sodelovanjem, kolektivno odgovornostjo, solidarnostjo in s spoštovanjem sočloveka, njegovega zdravja in načina življenja, tako v lokalnih skupnostih kot na nacionalni ravni, lahko naredimo ogromno. Skupaj bomo zmogli.

V naprej hvala za pomoč in ostanite zdravi.
Tomaž Gantar, minister

Povezave

Kako se pogovarjati z otroki o koronavirusu SARS-COV-2 (COVID-19)? (letak)

Pravilna uporaba zaščitnih mask (Vir: Urad Vlade RS za komuniciranje)