V soboto, 14. maja 2016, smo se učenci od 6. do 9. razreda udeležili ekskurzije v Gradec. Zbrali smo se že zgodaj zjutraj na avtobusni postaji v Gorici. Od tod smo ob 7.00 z avtobusom krenili proti Gradcu. Med dolgo vožnjo nam je turistična vodnica povedala nekaj zanimivosti o Avstriji in mestu, v katerega smo se odpravljali. Po slabih dveh urah vožnje smo prispeli v drugo največje avstrijsko mesto in prestolnico avstrijske Štajerske, Gradec. Sprva smo si ogledali mogočno stolnico, ki jo je dal zgraditi Friderik III. Zgrajena je bila leta 1464, gradili pa so jo kar 26 let. Ob njej stoji mavzolej, v katerem je pokopan cesar Ferdinand II. Nato smo se sprehodili po mestu do vzpenjače, s katero smo se povzpeli še na Grajski grič (Schlossberg) in si ogledali mesto s ptičje perspektive. Med sestopom smo se ustavili tudi ob stolpu z uro (Uhrturm), katere posebnost je, da je minutni kazalec krajši od urnega. Po sestopu z Grajskega griča smo pot prečkali po umetnem otoku na Muri (Murinsel), ki naj bi spominjal na morsko školjko. Otok spada med modernejše arhitekturne pridobitve, in sicer iz leta 2003, ko je bil Gradec kulturna prestolnica Evrope. Pot smo nadaljevali proti mestnemu središču, kjer smo si ogledali mestno hišo (Rathaus) ter Glavni trg (Hauptplatz), sredi katerega stoji vodnjak vojvode Janeza. Sledila je ura in pol prostega čas. Učenci smo čas izkoristili za malico v McDonald’su in nakupe po bližnjih trgovinah, kjer nam je znanje nemščine prišlo še kako prav. Skupaj smo se nato odpravili do avtobusa, s katerim smo se odpeljali v dobre pol ure oddaljen Riegersburg, kjer se nahaja čokoladnica Zotter. V čokoladnici smo si najprej ogledali predstavitveni film, v katerem smo izvedeli nekaj novega o najpomembnejši sestavini čokolade – kakavu. Kakavovec uspeva v Južni Ameriki, iz njegovih semen pa pridobivamo kakav. Sledil je po mnenju večine učencev »najslajši« del našega ogleda čokoladnice – degustacija čokolade. Vsak učenec je dobil svojo žličko, s katero smo lahko v neomejenih količinah poskušali preko 170 vrst čokolad. Od 100% kakava do čokolad najrazličnejših okusov in z raznimi dodatki. Čokolado smo ob koncu ogleda lahko kupili v trgovinici, nato pa smo se sprehodili še skozi živalski vrt in pokopališče čokolade, ki se nahajata ob čokoladnici. Z želodčki polnimi odlične čokolade in utrujenimi nogami smo se usedli na avtobus in se polni prečudovitih doživetij odpravili nazaj proti Sloveniji.

Kaja Tovornik, 9. B

Ekskurzija v Gradec skozi objektiv Anje Furdi: