Februarsko delovno soboto nam je obogatila Manca Čujež, naša nekdanja učenka, neutrudna raziskovalka zanimivih dežel, ljudi in njihovih kultur. Na potopisnem predavanju nam je predstavila Oman, eno najmirnejših in najrazvitejših držav na svetu.

Oman je dežela na jugovzhodnem delu Arabskega polotoka, kjer dohodek in napredek ustvarjajo najdišča nafte in zemeljskega plina. Skupaj z Manco in njeno jezikovno bogato pripovedjo smo ob čudovitih fotografijah “prevozili” celotno državo. Obiskali smo prostrane puščave, vadije, kanjone, manjše vasi in velika mesta, pokukali v domove domačinov, spoznavali njihovo gostoljubnost in pripravljenost, da popotnikom pomagajo. Med vožnjo po brezhibnih, malo obremenjenih asfaltnih cestah smo poleg prijaznih uniformiranih ljudi srečevali tudi avtu manj prijazne ležeče policaje. Srečevali smo kamele in način prevoza kameljih mladičev, raznolikost pokrajin, peščenih ali kamnitih, različnost morskih obal, graditeljske umetnine: od manjših do največjih in najpomembnejših zgradb, in umetnine, ki jih je v pokrajino izklesala narava. Na postankih smo se sprehajali po različnih bogato založenih tržnicah, spoznavali oblačilno kulturo domačinov v javnosti in domačem okolju, predvsem pa tudi sledili njihovim pričakovanjem do tujcev glede nošenja oblačil. Videli smo, kako zgleda ženska poročna obleka in njen nakit. Ženske so v tej deželi enakopravnejše z moškimi, zakrivanje obraza ne jemljejo kot nekaj slabega, ampak kot del tradicije. Na potovanju smo se naužili tudi njihovih jedi in sokov, “zloženih v več nadstropij”, kameljega mleka in mleka iz svežih kokosovih orehov, s katerim je mogoče nazdraviti tudi na silvestrovo. Spoznali smo, da je v Omanu izobrazba zelo pomembna vrednota in da je nepogrešljiva dobrina vsake omanske družine džip znamke Toyota za predele dežele, kjer se končajo asfaltne ceste. Po končanem predavanju nas je mnoge zamikalo, da bi podobno kot Manca kdaj “osvajali svet”.